piątek, 17 grudnia 2010

Mistyczna Katedra w Chartres

Mistyczna Katedra w Chartres


Chartes-miasto położone na szlaku Paryż-Santiago de Compostela.
Ujawniono, że pierwsi mieszkańcy tych ziem osiedlili się tu w okresie paleolitu w widłach między rzekami:Couesnon i Eure.
Później w czasach rzymskich istniała w tym miejscu osada Celtów - Carnutum lub Autricum.
Chartres uważane było za najważniejsze miejsce w Galii i było centrum druidyzmu.
W następnym okresie w mieście pojawiło się chrześcijaństwo, wówczas za sprawą dwóch  misjonarzy :Eodalda i Altinaw  III.w. przekształciło się w siedzibę ważnego biskupstwa.
W latach 1140-1260 na wzgórzu nad rzeką Eure na dawnych gruzach świątyni romańskiej wybudowano gotycką  Katedrę-Cathedrale Notre Dame de Chartres.
 

                              
 Legenda

III wiek – według legendy do Chartres przybywają pierwsi chrześcijanie i odnajdują w grocie celtycką rzeźbę brzemiennej kobiety, którą uznają za wyobrażenie brzemiennej Marii Panny. Uznają to za cud i budują pierwszy drewniany kościół;




Budowniczowie
Gotyckie świątynie kryją wiele tajemnic, wiadomo tylko że budowniczowie tych niezwykłych budowli żyli bardzo skromnie, całe życie pościli i składali śluby wstrzemięźliwości.
Tworzyli ścisle zamkniętą grupe osób posługujących się tajemniczym żargonem zwanym’ARGOT”
Działali ściśle według praw fizyki, tak ogromne budowle mimo wszystko sprawiają wrażenie nieziemsko lekkich. Specjalna technika umożliwiła osiągnięcie tak niezwykłego efektu, gdyż mury tych światyń podtrzymywane były z zewnątrz przez przypory oraz łuki przyporowe.

W Katedrze Chartres można podziwiać różnorodność i  mnogość wielu symboli –patrz zdj.poniżej 




Budowniczowie byli niezwykłymi astronomami i astrologami  zastosowali oni w Katedrze Chartres białą płytkę z charakterystycznym metalowym guzikiem  który umieszczono w prawej (południowej) nawie bocznej, w dzień przesilenia letniego, 21 czerwca, pomiędzy godzina 12:45 i 12:55 oświetlają promienie słońca ustawionego w zenicie




Znana badaczka średniowiecznych Katedr  Aleksandra Olędzka – Frybesowa uważa, że labirynty w świątyniach miały  związek z tajemniczymi obrzędami budowniczych rytuałów masońskich.




Cathedrale Notre Dame w Chartres
Katedrę zorientowano na planie łacińskiego krzyża, który wieńczą dwie niesymetryczne wieże: południowa-ukończona w roku 1165(o wys.105m)oraz północną – ukończoną w roku 1513 (o wys.115m).
O wielkim monumentalizmie budowli świadczy chociażby fakt, że jego fundamenty są wpuszczone w głąb ziemi aż-8 metrów.
Do wnętrza Katedry prowadzi trójdrzwiowy  PORTAIL  ROYAL  -Portal Królewski, w którym bogactwo rzeźb zapowiada, iż jest to jedna z najbardziej pięknych świątyń świata, gdzie samych rzeźb jest ponad 10 tysięcy.
Nad  drzwiami Portalu Royal znajduje się rozeta przedstawiająca Sąd Ostateczny, pozostałe rozety zdobią fasadę północną i południową.




 
 Świątynia jako jedyna we Francji posiada trzydrzwiowe rzeźbione portale od strony południowej i północnej.



   
Bardzo intrygujący jest  tu zespół witraży pochodzących z XIIIw.-163; 4 z XIIw; 21z XIVw.
43 z nich tworzą rozety, pozostałe umieszczone są w oknach ostrołukowych.
Jest to największy na świecie zbiór witraży w jednym miejscu gdzie całkowita ich powierzchnia przekracza 2,5 tysiąca m2.


Tajemnice Labiryntu

Cała katedra ozdobiona jest ezoteryczno-mistycznymi symbolami, do najbardziej tajemniczych zaliczany jest labirynt ułożony w posadzce Katedry  pośrodku nawy między 3-7 filarem symbolizujący przejście od ziemskiego życia do niebiańskiego zwany  alchemiczną ścieżką.
 



 .W badaniach radiestecyzyjnych Labiryntu wykazano, że  w jego centrum jest bardzo silne promieniowanie energii geopatycznej . Miejscu tym dochodziło do silnej reakcji między geomagnetyzmem Ziemi a ludzkim organizmem co z kolei powodowało impulsy elektromagnetyczne działające na mózg będącej tam osoby, która doznawała „oświecenia”.
Pod Labiryntem w Chartres odkryto 14 cieków wodnych sztucznie przemieszczonych przez budowniczych.

Oficjalna wersja do czego służył Labirynt
Labirynt został skonstruowany w  około 1200 roku, wiadomo że używano go do odbycia  symbolicznej pielgrzymki – dla tych którzy nie wzięli udziału w Krucjacie do Ziemi Świętej- często nazywano go Drogą Jerozolimską-Niebieską Jeruzalem lub Aktem Pokuty.
Cała trasa Labiryntu mierzy około 262 metry.
Pielgrzymi całą trasę Labiryntu pokonywali na kolanach osiągając po kolei poszczególne stopnie wtajemniczenia mistycznego by w końcowej jego fazie dotrzeć do znajdującej się na środku  Labiryntu  rozety na krzyżu – znaku wiedzy i Chrystusa.


Od roku 1979  Katedrę  wpisano na  listę światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Ciekawostka:
Położenie Katedr we Francji jest odwzorowaniem Gwiazdozbioru Panny. 






Opracowała Magdalena Struska


http://www.budowle.pl/building,katedra-w-chartres.html-- wybrane zdjecia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz